Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Testowy
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Uchwała nr LXIX/426/2006


Uchwała Nr LXIX/426/2006

Rady Miejskiej w Dębnie

z dnia 28 września 2006 r.

W sprawie:

przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stref przyodwiertowych z odwiertami eksploatacyjnymi na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo z podłączeniem do Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego „Dębno”.

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r.
Nr 6, poz. 41, Nr 141, poz. 1492, z 2005 r. Nr 113, poz. 954, Nr 130, poz. 1087,
z 2006 r. Nr 45, poz. 319), Rada Miejska w Dębnie uchwala, co następuje:

§ 1.

1. Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stref przyodwiertowych z odwiertami eksploatacyjnymi na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo z podłączeniem do instalacji Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego „Dębno”.

2. Granice obszaru objętego sporządzeniem planu zostały przedstawione na mapie stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2.

Zakres ustaleń planu obejmuje problematykę określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 3.

Łącznie z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w § 1, zostaną sporządzone: prognoza oddziaływania na środowisko oraz prognoza skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego, zgodnie z art. 17 pkt. 4 i 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 4.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Dębno.

§ 5.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

Przewodnicząca RM

mgr Helena Sługocka

.

Uzasadnienie do uchwała Nr LXIX/426/2006

Rady Miejskiej w Dębnie

z dnia 28 września 2006 r.

w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania

przestrzennego obszaru lokalizacji planowanych stref przyodwiertowych z odwiertami eksploatacyjnymi Barnówko-12 (B12), Barnówko-13k (B13k) , Mostno-8 (M8),
Mostno-9H (M9H), Buszewo-18k (Bs18k) oraz planowanej strefy przyodwiertowej
z istniejącym odwiertem Buszewo-17 (Bs17) na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo
z ich podłączeniem do instalacji KRNiGZ Dębno - gmina Dębno

Na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. - o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.), działając na wniosek inwestora, Burmistrz przedkłada niniejszą uchwałę Radzie Miasta i Gminy Dębno.

Stosownie do art. 14 ust. 5 ww. ustawy przeprowadzono analizę zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz oceniono stopień zgodności z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dębno, a także ustalono niezbędny zakres prac planistycznych. Analiza, o której mowa wyżej, została przekazana Radzie łącznie z projektem niniejszej uchwały.

Przystępując do planu nie ma pełnej wiedzy o ewentualnych przeszkodach, jakie wiążą się z wyznaczeniem lokalizacji planowanych stref przyodwiertowych z odwiertami eksploatacyjnymi  B12, B13k, M8, M9H, Bs18k oraz ich podłączeniem do instalacji KRNiGZ Dębno. Stąd obszar objęty przedmiotowym opracowaniem będzie większy niż teren faktycznie zajęty w wyniku realizacji zadania inwestycyjnego polegającego na budowie stref przyodwiertowych z infrastrukturą techniczną służącą do ich podłączenia do instalacji KRNiGZ Dębno a następnie eksploatacji stref przyodwiertowych z odwiertami
i infrastruktury technicznej.

Nie pozostawia wątpliwości lokalizacja planowanej strefy przyodwiwertowej
z istniejącym odwiertem Bs17, dlatego też z dużym przybliżeniem określono na etapie niniejszej uchwały, teren niezbędny do realizacji zadania inwestycyjnego polegającego na budowie strefy przyodwiertowej z infrastrukturą techniczną służącą do jej podłączenia do instalacji KRNiGZ Dębno a następnie eksploatacji strefy przyodwiertowej z odwiertem
i infrastrukturą techniczną.

W związku z tym, że nie występują okoliczności faktyczne i prawne uniemożliwiające podjęcie prac planistycznych rekomenduje się Radzie Miasta i Gminy Dębno podjęcie niniejszej uchwały.

ANALIZA DOTYCZĄCA ZASADNOŚCI PRZYSTĄPIENIA DO SPORZĄDZENIA MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO I STOPNIA ZGODNOŚCI PRZEWIDYWANYCH ROZWIĄZAŃ Z USTALENIAMI STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY DĘBNO

  1. Przedmiotowa analiza jest sporządzona przed podjęciem uchwały Rady Miasta i Gminy w Dębnie w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stref przyodwiertowych z odwiertami eksploatacyjnymi na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo z podłączeniem do instalacji Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego „Dębno”.

  1. W chwili obecnej w rejonie występowania złoża gazu i ropy naftowej Barnówko-Mostno-Buszewo funkcjonuje Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno. W jej skład wchodzą strefy przyodwiertowe, ośrodki zbioru i przetwarzania ropy naftowej i gazu oraz rurociągi, linie teletechniczne i elektroenergetyczne zapewniające właściwa pracę kopalni. Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno została zlokalizowana na podstawie dwóch obowiązujących także obecnie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

  1. W wyniku systematycznie prowadzonych badań poszukiwawczych złóż ropy naftowej i gazu oraz analizy uzyskanych wyników eksploatacji odwiertów funkcjonujących na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo, uzasadnionym jest z geologiczno-górniczego oraz ekonomicznego punktu widzenia, wykonanie pięciu odwiertów Barnówko-12 (B12), Barnówko-13k (B13k), Mostno-8 (M8), Mostno-9H (M9H), Buszewo-18k (Bs18k). Z opisanych powyżej powodów uzasadnione jest włączenie do eksploatacji istniejącego odwiertu Buszewo-17 (Bs17).

Powyższe wiąże się z koniecznością wyznaczenia terenów pod strefy przyodwiertowe oraz terenów, na których zostaną zlokalizowane rurociągi, linie teletechniczne, linie elektroenergetyczne oraz inna infrastruktura techniczna łącząca poszczególne odwierty z funkcjonującą KRNiGZ „Dębno”. W związku z tym, iż tereny, o których mowa powyżej położone są na gruntach, których aktualne przeznaczenie to tereny leśne i rolne, zachodzi potrzeba zmiany funkcji tego terenu z leśnego i rolnego na związany z eksploatacją odwiertów i przebiegiem liniowej infrastruktury technicznej.

  1. Stwierdza się, że planowane rozwiązania nie są zgodne ze „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dębno” uchwalonym uchwałą
    nr IV/24/98 Rady Miejskiej w Dębnie z dnia 29.12.1998 roku.

W chwili obecnej trwają prace związane ze zmianą wyżej wymienionego studium. Początek dała uchwała o przystąpieniu do sporządzenia Nr LVII/335/2005 z dnia
29 listopada 2005 r. Rady Miejskiej w Dębnie. Po ich uchwaleniu planowane rozwiązania będą zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dębno.

  1. Zostanie zlecone wykonanie mapy zasadniczej w skali 1:1000, obejmującej odwierty Barnówko-12 (B12), Barnówko-13k (B13k), Mostno-8 (M8), Mostno-9H (M9H), Buszewo-18k (Bs18k) oraz planowanej strefy przyodwiertowej z istniejącym odwiertem Buszewo-17 (Bs17).

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: 29-12-2006 16:23
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 29-12-2006
Ostatnia aktualizacja: - 29-12-2006 16:23