Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta i Gminy Sobótka
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

opis projektu

Parafia p.w. Św. Józefa Oblubieńca w Nasławicach wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie "Odnowa i rozwój wsi" o dofinansowanie renowacji kocioła filialnego w Księginicach Małych. Wniosek powstał przy czynnym zaangażowaniu Urzędu Miast i Gminy w Sobótce (pomoc w przygotowaniu dokumwentów aplikacyjnych, w tym wniosku o dofinansowanie z kompletem załączników i Planu odnowy Miejscowości księginice Małe).

Parafia uzyskała dofinansowanie w kwocie 335.000 zł, renowacja kościoła będzie prowadzona od grudnia 2009r. do lutego 2011r.

Wykonana ekspertyza o stanie technicznym i przyczynach uszkodzeń wyraźnie podkreśla iż obiekt, ze względu na postępujące zniszczenia, wymaga podjęcia natychmiastowego kompleksowego remontu. Spękane ściany kamienne i ceglane wymagają napraw i wzmocnienia, więźba dachowa wymaga impregnacji. Dach jest zniszczony, więźba dachowa i krokwie mają wiele ubytków, są spękane, słabo umocowane. Konstrukcja kościoła i wieży naruszone w takim stopniu, że istnieje realne zagrożenie bezpieczeństwa osób przebywających w otoczeniu kościoła (systematycznie zsuwają się dachówki). Ściany są licznie spękane, zawilgocone, z widocznymi zaciekami. W podłodze, emporze i elementach wykończeniowych widoczne są liczne ubytki materiału.  Proces niszczenia postępuje, dlatego w celu ochrony cennego zabytku niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań, zapewniających poprawę stanu technicznego zabytku, a także poprawę walorów estetycznych i wyeksponowanie unikatowych elementów zdobniczych.

 

Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Księginicach Małych podczas silnego huraganu Kirył, który nawiedził okolice Sobótki w 2007 roku, uległ silnemu zniszczeniu. Konstrukcja kościoła została poważnie naruszona, w szczególności uszkodzona została konstrukcja więźby dachowej i kaletnica. Powiatowy nadzór budowlany, po inspekcji przeprowadzonej  w czerwcu 2007r., jak również opracowana ekspertyza o stanie technicznym i przyczynach uszkodzeń, potwierdziły konieczność pilnego remontu, bowiem budynek grozi zawaleniem, co stwarza realne zagrożenie dla osób przebywających w jego wnętrzu i otoczeniu. Należy podkreślić, że obiekt jest ogólnodostępny dla mieszkańców wsi Księginice, parafian i licznych turystów. Zaniechanie prac będzie skutkowało koniecznością ograniczenia wstępu do kościoła i na teren przyległy, czy wręcz całkowitym zamknięciem obiektu.

 

Tylko szybko rozpoczęte prace remontowe zapewnią właściwy stan techniczny budynku i bezpieczeństwo użytkowników. Bez odpowiedniego wsparcia finansowego z zewnątrz będzie to niemożliwe.

Zabiegi renowacyjne będą czynione w taki sposób, aby zachować istniejącą substancję zabytkową obiektu i wyeksponować wszystkie walory zdobnicze.

 

Budynek kościoła ma unikatową formę, został zaprojektowany przez wybitnego dolnośląskiego architekta na styl opery wrocławskiej, a ze względu na idealną akustykę może służyć do organizacji koncertów organowych, co potwierdzają znawcy muzyki klasycznej.

 

Kliknij aby obejrzeć galerię zdjęć dotyczącą obiektu

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Kryszczuk 09-11-2009 13:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 09-11-2009
Ostatnia aktualizacja: Łukasz Huzarski 10-11-2009 12:31